26 decembris, 2008

3. noradbība . RSS - mums vajadīgā informācija nāk pie mums
RSS tehnoloģija ir tā, kas mums palīdz ātrāk piekļūt jaunākajai informācijai no mums interesējoša Interneta resursa. Laikā, kad katram vienkāršā veidā ir iespēja informāciju ievietot Internetā tās daudzums kļūst neaptverami liels. Jaunākie pētījumi liecina, ka blogos katru stundu tiek veikti 50 000 jaunu ieraks tu. Lielie portāli kļūst arvien pārblīvētāki ar dažāda rakstura informācijas sadaļām, kas nozīmē, ka mums jāpatērē arvien lielāks laiks, lai piekļūt tieši mums interesējošai informācijai. Šīs problēmas risināšanai mums var palīdzēt RSS tehnoloģija. RSS ir saīsinājums, kas nozīmē „tiešām vienkārša publikācija” (Really Simple Syndication) un apzīmē paņēmie nu, ar ko informāciju sniedz mašīnlasāmā formā. RSS ļauj lietotājiem abonēt jeb saņemt tikai konkrētus interneta vietņu tekstus vai multivides datnes. Ar RSS starpniecību abonētos materiālus var automātiski ielādēt lietotāju datoros vai interneta vietnēs, automātiski un ērti apgādājot abonentus ar jaunāko informāciju. Piemērs: Pieņemsim, ka ir 20 res ursi, kuru jaunumus Jūs apmeklējat katru dienu. Tas nozīmē, ka ir jātver 20 Interneta resursi un jāsameklē attiecīgā sadaļ u, kuras jaunumi mūs interesē. RSS tehnoloģija ļauj šos visus resursus, vai resursa konkrētas sadaļas savākt vienuviet, kur arī aplūkot jaunāko informāciju, kas nākusi klāt.

2.1 Kā es varu sākt lietot RSS

  1. Vispirms, mums ir vajadzīga Interneta vietne vai programma, kuru sauc par RSS lasītāju. Sākotnēji pamēģināsim par rss lasītāju izmantot google reader – http://reader.google.com Ja mums ir savs gmail konts nekāda papildus reģistrēšanās mums nebūs nepieciešama. Atliek vien ievadīt savu gmail konta lietotājvārdu un paroli, un Jūs rss lasītājs ir gatavs darbam.

  2. Lai pārliecinātos, vai mūsu resursam ir vai nav rss atbalsts, aplūkojaiet Interneta pārlūkprogrammas adrešu joslas labo pusi. Ja tajā atrodam kaut vienu no attēlā redzamajiem simboliem šim resursam ir rss atbalsts un to varam pievienot mūsu rss lasītājam.


  3. Adreses pievienošana visbiežāk notiek to iekopējot mūsu RSS lasītājā. Google Reader to iekopē iekš „Add subscribtion” Šādi varat iekopēt visas to resursu adreses, kuru jaunumos ieskatieties visbiežāk. Ir pilnīgi vienalga vai tā ir kāda konkrēta mājas lapa, portāla sadaļa, audio vai video resurss.

Mazliet atšķirīgi, bet tomēr līdzīgi ir RSS lasītāji, kas mums piedāvā izveidot pašiem savu personificētu starta lapu. Princips ļoti līdzīgs. Atšķirīgs ir tikai informācijas attēlojuma veids. Šajā gadījumā mēs savā sākuma lapā saliekam resursus, kuru jaunākos virsrakstus vēlamies redzēt. Noklikšķinot uz mums interesējošā resursa virsrakstu, tiekam klāt pilnam saturam. Papildus starta lapās var ievietot dažādus rīkus: multimēdiju atskaņotāju, tiešsaistes laika ziņas, piezīju bloku, kalendāru u.c.

Ir vairāki citi veidi, kādos varam lietot rss tehnoloģiju.
* Speciāli spraudņi mūsu pārlūkprogrammai vai e - pasta klientam
* Speciālas datorā instalējams programmas
* Servisi, kas nosūta Jums SMS ziņojumu, kas resurss ir atjaunojies
* RSS izmantojams arī jaunākajos mobilajos telefonos

Uz Web bāzēti rss lasītāji

Bloglines - http://www.bloglines.com

NewsIsFree - http://www.newsisfree.com

Newsgator - http://www.newsgator.com

RSS starta lapas

igoogle - http://www.google.lv/ig?hl=lv&source=iglk

netvides -
http://www.netvibes.com

Pageflakes
- http://www.pageflakes.com

RSS lasītāji, kas instalējami datorā

Fuzzy Duck - http://www.fuzzyd.co.uk/RSSreader

FeedReader - http://www.feedreader.com

CITA RSS Aggregator - http://www.seeita.com/RSSA


RSS papildinājumi programmām


Wizz RSS (Firefox) - http://www.wizzcomputers.com/WizzRSS.php

My RSS Toolbar – (Internet Explorer) - http://www.myRSStoolbar.com

Attensa (Outlook) -http://www.attensa.com


Vairāk RSS rīku

http://mashable.com/2007/06/11/rss-toolbox/

RSS
View SlideShare presentation or Upload your own.

Praktiskie uzdevumi

iepazīties ar dažādiem rss izmantošanas veidiem un atrast sev piemērotāko.


Pielikumi
Google reader pamācība
Nav komentāru: